The rocketdriven sled Sonic Wind No. 2, used for investigating the physiological
ID: 1954710 • Letter: T
Question
The rocketdriven sled Sonic Wind No. 2, used for investigating the physiological effects of large accelerations, runs on a straight, level track that is 1080 m long. Starting from rest, it can reach a speed of 1610 km/h in 1.80s.Part A:
Compute the acceleration in m/s^2. Answer is 248.46 m/s^2
Part B: Compute the acceleration in g's. Answer is 25.35g
Part C: What is the distance covered in 1.80s? Answer is 402.51m
***Help: Part D: A magazine article states that, at the end of a certain run, the speed of the sled decreased from 1020 km/h to zero in 1.40s and that, during this time, its passenger was subjected to more than 40g. Are these figures consistent?
Yes or No?
Can't figure out Part D!
Explanation / Answer
The speed of the sled decreased from 1020 km / h to zero time is t = 1.40 s v = 1020 ( 103 m/s / (60) (60s) = 283.3 m/s Acceleration a = v - v0 / t = 0- 283.3 m/s / 1.40s = -202 m/s2 = -202 m/s2 / 9.8 m/s2 = -20.6g If the acceleration while the sled is stopping is constant then the magnitude of the acceleration is 20.6g If the acceleration is not constant it is certainly possible as large as 40gRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.