The figure at the right shows a small positive charge some distance away from a
ID: 1517230 • Letter: T
Question
The figure at the right shows a small positive charge some distance away from a larger positive charge. The smaller charge is currently a distance r1 away from the center of the larger charge, which is twice as far away as r2. Part A: Suppose that there is a force of 0.0143 N when the smaller charge is at r1. What is the value of the force (F2) when the charge is moved to r2? Part B: Suppose that the potential energy is 5.77 × 10^-3 J when the smaller charge is at r1. What is the vlaue of the potential energy (U2) when the charge is moved to r2?
Explanation / Answer
A)
F = K*q1*q2/r^2
when distance becomes half, force becomes 4 times
F2 = 4*F1
= 4*0.0143 N
= 0.0572 N
Answer: 0.0572 N
B)
potential energy = k*q1*q2/r
when distance becomes half, potential energy doubles
U2 = 2*U1
= 2*5.57*10^-3
= 0.01114 J
Answer: 0.01114 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.