Two parallel square metal plates that are 1.5 cm apart and 22 cm on each side ca
ID: 1517558 • Letter: T
Question
Two parallel square metal plates that are 1.5 cm apart and 22 cm on each side carry equal but opposite charges uniformly spread out over their facing surfaces. How many excess electrons are on the negative surface if the electric field between the plates has a magnitude of 18,000 N/C? (k = 1/4phiepsilon_0 = 9.0 times 10^9 N. m^2/C^2, e = 1.6 times 10^-19 C) A metal sphere of radius 2.0 cm carries an excess charge of 3.0 meuC. What is the electric field 6.0 cm from the center of the sphere? (k = 1/4phiepsilon_0 = 9.0 times 10^9 N. m^2/C^2) 4.2 times 10^6 N/C 57 times 10^6 N/C 7.5 times 10^6 N/C 9.3 times 10^6 N/C 6.4 times 10^6 N/C Point charges +4.00 meuC and +2.00 meuC are placed at the opposite corners of a rectangle as shown in the figure. What is the potential difference V_A - V_B? (k = 1/4phiepsilon_0 = 8.99 times 10^9 N.)Explanation / Answer
1) E = V/d = Q/Cd = Q/A(epsilon) = ne/A(epsilon)
n = 18000 x 0.222 x 8.85 x 10-12/(1.6 x 10-19) = 4.82 x 1010 electron
2) E = kQ/r2 = 9 x 109 x 3 x 10-6/(0.06)2 = 7.5 x 106 N/C
3) figure is not here.
but the main idea is that for potential at any point due to a charge is = kQ/r and due to a scalar quantity it will be add up simply due to all charges.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.