Chris Colon own a bat. His bat flies inside his house in night. It flies toward
ID: 1517600 • Letter: C
Question
Chris Colon own a bat. His bat flies inside his house in night. It flies toward a wall at a speed of 5.0 m/s. As it flies, the bat emits in ultrasonic sound wave with frequency 30.0 kHz. What frequency does the bat hear in the reflected wave? Here is another solution by Salvador Perez. Please circle his mistakes and explain your corrections. Solution by Salvador Perez: The wall can be treated as a stationary "source" for calculating the frequency it receives. Then the wall can be treated as a stationary "observer" emitting the frequency and the bat as a moving observer, flying toward the wall. f_reflected=f_emitted(v-v_s/v+v_s) f_reflected=(30.0 times 10^3)(343-5.0/343+5.0)=2.9 times 10^4 HzExplanation / Answer
Fr=Fe(V-Vs)/(V+Vs)
where
Fe= 30*10^3 Hz
V=343 m/s speed of sound
Vs=5 m/s velocity of bat
so,
Fr= 30*10^3(343-5)/(343+5)
=2.9*10^4 Hz= 29 KHz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.