Spiderman, whose mass is 80kg, is dangling on the free end of 1 0 m-long spider
ID: 1517676 • Letter: S
Question
Spiderman, whose mass is 80kg, is dangling on the free end of 10m-long spider web rope, the other end of which is fixed to a tree branch. He swings back and forth, expending enough energy to reach a 52o angle with the vertical. How much work did gravity do on Spidey? Spiderman, whose mass is 80kg, is dangling on the free end of 10m-long spider web rope, the other end of which is fixed to a tree branch. He swings back and forth, expending enough energy to reach a 52o angle with the vertical. How much work did gravity do on Spidey?Explanation / Answer
mass of the spiderman,m=80 kg
length of the rope,l=10m
angle expended,a=52
Work done=Force*displacement
W=mgcos52*10m
W=80*9.8*cos52*10=4826.78 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.