Spiderman uses his spider webs to save a runaway train (see the figure: spiderma
ID: 1699186 • Letter: S
Question
Spiderman uses his spider webs to save a runaway train (see the figure: spiderman is at the front of the train with his back against it. His web is being stretched from both arms and is attached to something behind the train to bring it to a halt). His web stretches a few city blocks before the 3.0×10^4 kg train comes to a stop.
Assuming the web acts like a spring, estimate the spring constant. Assume the train is moving 30 m/s , and that the distance of "a few city blocks" is perhaps about 900 meters.
Explanation / Answer
mass of the train m =3*10^4 kg velocity of the train v =30 m/s distance travelled by train x =900 m from ,law of conservation of energy , 1/2(mv^2) =1/2(kx^2) k =mv^2/x^2 k =33.33 N/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.