4 A square ammeter has sides length 3.00 cm. The sides of the ammeter are capabl
ID: 1517683 • Letter: 4
Question
4 A square ammeter has sides length 3.00 cm. The sides of the ammeter are capable of measuring the magnetic field they are subject to. When the ammeter is clamped around a wire carrying a direct current, as shown in the figure, the average value of the magnetic field measured in the sides is 4.00 G. What is the current in the wire? A coaxial cable consists of an insulated wire carrying current I_1=4.00 A surrounded by a conductor carrying current I_2 = 1.50A in the oppositive direction. calculate magnetic field inside the cylindrical conductor at r_int = 0.500 cm calculate magnetic field outside the cylindrical conductor at r_ext = 1.50 cm.Explanation / Answer
Q4)
Ampere's law: Bd = µo I
B2r = µoI
I = B2r / µo = (4x10^-4)2(0.03/2) / 4x10^-7
I = 30 A
Ans- Current is 30A
Qs 5)
a) B2r = µoI
B=µoI /2r
=4x3.14x10^-7x4/2x3.14x0.5x10^-2
=0.00016T Ans
b)B=µoI /2r
=4x3.14x10^-7x1.5/2x3.14x1.5x10^-2
=0.0000133T Ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.