A 2.50 kg mass attached to spring constant of 25.0 N/m oscillates on a horizonta
ID: 1517993 • Letter: A
Question
A 2.50 kg mass attached to spring constant of 25.0 N/m oscillates on a horizontal , frictionless track. At t= 0, the mass is released from rest at X= +10.0 cm (that is, the spring stretched by 10.0 cm). Determine the frequency of the oscillations, determine the maximum speed of the mass, determine the maximum acceleration of the mass, determine the total energy of the oscillating system, express the displacement as a function of time ( equation form) Thanks a lot A 2.50 kg mass attached to spring constant of 25.0 N/m oscillates on a horizontal , frictionless track. At t= 0, the mass is released from rest at X= +10.0 cm (that is, the spring stretched by 10.0 cm). Determine the frequency of the oscillations, determine the maximum speed of the mass, determine the maximum acceleration of the mass, determine the total energy of the oscillating system, express the displacement as a function of time ( equation form) Thanks a lot Thanks a lotExplanation / Answer
a)
Period = 2pi sqrt(1.00 / 25.0)
= 1.26 sec.
freq=1/time period=1/1.26
(b)
Max. speed = 10.00 sqrt(5)
= 6.71 cm/sec.
Max. acceleration
= 10 * 3.00
= 30.00 cm/sec^2.
(c)
x = - 10.00 cos[ t sqrt(5) ] cm.
x' = 10.00 sqrt(5) sin[ t sqrt(5) ] cm/sec.
x'' = 50.00 cos[ t sqrt(5) ] cm/sec^2.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.