A The x coordinate of an electron is measured with an uncertainty of 0.200 mm .
ID: 1518152 • Letter: A
Question
A
The x coordinate of an electron is measured with an uncertainty of 0.200 mm . What is vx , the x component of the electron's velocity, if the minimum percentage uncertainty in a simultaneous measurement of vx is 1.00 % ? Use the following expression for the uncertainty principle:
where x is the uncertainty in the x coordinate of a particle, px is the particle's uncertainty in the x component of momentum, and =h2, where h is Planck's constant.
Answer
Part B= Repeat part A for a proton.
help please
57.9Part B= Repeat part A for a proton.
help please
Explanation / Answer
for electron,
deltax . deltap = h/ 2pi
(0.2 x 10^-3) ( m deltav ) = (6.626 x 10^-34 ) / (2pi)
m = 9.109 x 10^-31 kg ...mass of electron
delta v = 0.579
and deltav = v x 1 / 100
v = 0.579 x 100 = 57.9 .........Ans
for proton :
(0.2 x 10^-3) ( m deltav ) = (6.626 x 10^-34 ) / (2pi)
m = 1.67 x 10^-27 kg ...mass of proton
delta v = 3.157 x 10^-4 m/s
and deltav = v x 1 / 100
v = 3.157 x 10^-4 x 100 = 0.03157 m/s .........Ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.