A Thermopane window consists of two 6 -mm thick glasses separated by a stagnant
ID: 1854497 • Letter: A
Question
A Thermopane window consists of two 6 -mm thick glasses separated by a stagnant air space of thickness 6 mm. The thermal conductivity of the glass is kg = 0.78 W/mK and that of the air can be taken as ka = 0.025 W/mK. The convection coefficient for the inside and outside air for the window are hi = 10 and ho=60 W/m2K. Determine the rate of heat loss per square meter of the glass surface for a temperature difference of 40degreeC between the inside and outside air. Compare this result with the heat loss if the window had a single pane of glass of thickness L = 6 mm only instead of the Thermopane.Explanation / Answer
Q= (T(inside) -T(outside) )/ (1/hi+l1/ kg + l2/ka +l3/ kg +1/ho) Q= 40 /(1/10 + 0.006/ 0.78 + 0.006/0.025 + 0.006/0.78 +1/60) Q= 107.512 heat lost / m^2 in case only single pane Q= (T(inside) -T(outside) )/ (1/hi+ l1/kg +1/ho) Q= 40/(1/10 + 0.006/0.025 + 1/60) Q=112.14 heat lost /m^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.