My son hits a hockey puck and I fail to stop it. As a result, it slides down our
ID: 1518655 • Letter: M
Question
My son hits a hockey puck and I fail to stop it. As a result, it slides down our largely sloped yard, until it runs into the house behind/below us. If my son hits the puck at 5 m/s and friction, what will the speed of the ball be when it hits the neighbor's house 50 feet here he hit it? 17.3 m/s 18 m/s 31.3 m/s 31.7 m/s Impossible to determine without knowing the mass of the puck. Let's say you either let a book drop one meter straight down or let it slide down a one meter tail incline (do not ignore friction). In which case (if either) is more work done byExplanation / Answer
h = 50 ft = 15.24 m, u = 5 m/s
from conservation of energy
Ktop+Utop = Kbottom +Ubottom
(1/2)mu^2 +mgh = (1/2)mv^2+0
5^2 + 2*15.24*9.8 = v^2
v = 18 m/s
correct option is (b)
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.