The energy released in the explosion of 1.00 mol of TNT is 3.40 MJ. The molar ma
ID: 1519178 • Letter: T
Question
The energy released in the explosion of 1.00 mol of TNT is 3.40 MJ. The molar mass of TNT is 0.227 kg/mol. What mass of TNT is needed for an explosive release of 1.80 Times 10^14 J? Can you carry that weight in a backpack, or is a truck or train required? Suppose that in an explosion of a fission bomb, 0.092 % of the fissionable mass is converted to released energy. What mass of fissionable material is needed for an explosive release of 1.80 Times 10^14 J? Can you carry that weight in a backpack, or is a truck or train required?Explanation / Answer
a)
Energy released by 1 mol = 3.4 MJ = 3.4*10^6 J
Total energ to be released = 1.80*10^14 J
number of moles of TNT required = (1.80*10^14)/(3.4*10^6) = 5.294*10^7 moles
Mass of TNT required = number of moles * molar mass
= (5.294*10^7 )*0.227
=1.202*10^7 Kg
Answer: 1.202*10^7 Kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.