A 1200 kg car rounds a fiat curve of radius 45 m. If the coefficient of static f
ID: 1519514 • Letter: A
Question
A 1200 kg car rounds a fiat curve of radius 45 m. If the coefficient of static friction between the tires and the road is mu k = 0.82, what is the maximum speed the car can have in the curve without skidding? If a curve is banked at the appropriate angle for a specific speed called the design speed of the curve, a car can round the curve at that speed without any assistance from friction between the tires and the road. For a curve of radius 85.0 m, what is the appropriate banking angle, if the design speed is to be 20.5 m/s?Explanation / Answer
a) Maximum speed = sqrt[r*g*u] = sqrt[45*9.8*0.82] = 19.02 m/s
b) Maximum speed = sqrt[r*g*tan(theta)] = 20.5
Theta = 26.8 degree
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.