A 15.5 m uniform ladder weighing 500 N rests against a frictionless wall. The la
ID: 1519700 • Letter: A
Question
A 15.5 m uniform ladder weighing 500 N rests against a frictionless wall. The ladder makes a 62.0 angle with the horizontal. A 15.5 m uniform ladder weighing 500 N rests against a frictionless wall. The ladder makes a 62.0° angle with the horizontal (a) Find the horizontal and vertical forces the ground exerts on the base of the ladder when an 820 N firefighter is 4.20 m from the bottom Magnitude of the horizontal force Direction away from the wall towards the wall Magnitude of the vertical force Direction down up (b) If the ladder is just on the verge of slipping when the firefighter is 9.10 m up, what is the coefficient of static friction between ladder and ground?Explanation / Answer
As the ladder is in equilibrium then the net force acting on the ladder must be zero
Now let Fx be the force exerted by the wall on the ladder
Now applying the net torque about the bottom =0
500*(15.5/2)sin(28)+820*4.20*sin(28)-Fx*15.5*sin(62) =0
Fx*15.5*sin(62) =500*(15.5/2)sin(28)+820*4.20*sin(28)
Fx =[500*(15.5/2)sin(28)+820*4.20*sin(28)/15.5*sin(62)] =[1819.202+1616.860]/13.685=251.082N
And now Let Fbx and Fby are the forces exerted by the florr on the ladder
Applying Fnetx =0
Fbx-Fx =0
Fbx =Fx =251.082N
Now applying for Fnety =0
Fby-500-820=0
Fby =500+820=1320N
b)
Now about the lowest point
= 0
820 * 9.10 cos 62 + 500 * (15.5/2)*cos 62 - nw * 15.5 sin 62 = 0
3503.196+1819.202 = 13.685 nw
nw = 388.922 N
So, f = nw = 388.922 N
fmax = f
s ng = 388.922
s = 388.922 / 1320
= 0.2946
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.