A uniform disk with mass m = 8.85 kg and radius R = 1.44 m lies in the x-y plane
ID: 1520447 • Letter: A
Question
A uniform disk with mass m = 8.85 kg and radius R = 1.44 m lies in the x-y plane and centered at the origin. Three forces act in the +y-direction on the disk: 1) a force 330 N at the edge of the disk on the +x-axis, 2) a force 330 N at the edge of the disk on the –y-axis, and 3) a force 330 N acts at the edge of the disk at an angle = 32° above the –x-axis.
1) What is the magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F1? N-m
2) What is the magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F2? N-m
3) What is the magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F3? N-m
4) What is the x-component of the net torque about the z axis on the disk? N-m
5) What is the y-component of the net torque about the z axis on the disk? N-m
6) What is the z-component of the net torque about the z axis on the disk? N-m
7) What is the magnitude of the angular acceleration about the z axis of the disk? rad/s2
8) If the disk starts from rest, what is the rotational energy of the disk after the forces have been applied for t = 1.8 s? J
Explanation / Answer
1) Torque on the disk about the z axis due to F1 = F1*R
= 330*1.44
= 475.2 Nm in +z direction
2) Torque on the disk about the z axis due to F2 = F2*R*cos 90 degree = 0
3) Torque on the disk about the z axis due to F3 = F1*R cos 32 degree
=300*1.44*cos 32 degree
= 366.36 Nm in -z direction
4) Net torque = 475.2 - 366.36 Nm in +z direction
= 108.84 Nm in +z direction
Therefore x component of torque is zero
5) y component of torque is zero
6) z component of torque is 108.84 Nm
7) Angular acceleration = 108.84/(0.5*8.85*1.44*1.44) = 11.86 rad/s
8) w = 0+at = 11.86*1.8 = 21.35 rad/s
Rotational Energy = 0.5 I w^2
= 0.5* (0.5*8.85*1.44*1.44) * 21.35^2
= 2091 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.