A Parallel plate capacitor with neoprene rubber (dielectric strength=12x10^6 V/m
ID: 1521794 • Letter: A
Question
A Parallel plate capacitor with neoprene rubber (dielectric strength=12x10^6 V/m, k=6.7) and has a capactiance of 100pF.
a. If the plate separation of the capacitor is 100um, what is the surface area of the plates?
b. What is the maximum operating voltage of the capacitor?
c. what is the maximum energy that can be stored on teh capactitor?
d. If we had a capacitor of the same dimensions with air between the plates ( dielectric strength =3X 10^6 V/m, k=1 ) what would be the maximum operating voltage?
Explanation / Answer
here,
capacitance , C = 10^-10 F
a.)
plate sepration , d = 10^-4 m
let the surface area of plates be A
C = A * e0 * k/d
10^-10 = A * 8.85 * 10^-12 * 6.7 /10^-4
A = 1.13 * 10^-3 m^2
b.)
the maximum operating voltage , V = dielectric strength * d
V = 1200 V
c)
the maximum energy stored , E = 0.5 * C * V^2
E = 0.5 * 10^-10 * 1200^2
E = 7.2 * 10^-5 J
d)
when air is between the plates , V = dielectric strength * d
V = 3 * 10^6 * 10^-4
V = 300 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.