Res light(lambda = 633 nm) is shining through two slits that are 0.05 mm apart.
ID: 1521945 • Letter: R
Question
Res light(lambda = 633 nm) is shining through two slits that are 0.05 mm apart. The interference pattern is observed on a screen 3 m away. Determine how tar from the center line the second-order bright fringe will be observed. is shining at an angle onto a flat glass window (n = 1.52). Under which incident angle will the reflected light be completely polarized? (The surrounding medium is air with n = 1.00). If the reflected light is vertically polarized, at which angle do you have to adjust the polarizing axis of a linear polarizer to obtain half the intensity? To eliminate the reflection the glass is coated with a thin-film antireflection coatingExplanation / Answer
1 For constructive interference, the path difference is a multiple of the wavelength:
d*sin Q = m(lambda) .
We find the location on the screen from
y = L tan Q
For small angles, we have
Sin Q ~ TanQ which gives
y = mL(lambda)/d
For the second order, we have
y = (3 * 633e-9 * 2)/(0.05e-3) = 0.07596 m = 75.96 mm
2) at Brewster angle
tan Q = n2/n1 = 1.5/1
Q = 56.66rad
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.