When the voltage across C is 5.6V the switch is quickly thrown to position B. At
ID: 1521963 • Letter: W
Question
When the voltage across C is 5.6V the switch is quickly thrown to position B. At what time arter tne switch is thrown to B will the voltage across C be equal to IV? Three point charges q_1, q_2, and q_3 are fixed at the vertices of an equilateral triangle whose sides are 2.50c m-long. Find the potential due the system of these charges (q_1= q_2= q_3 = +4.20 mu C) at point P, midway between q_2 & q_3 If a forth particle that has a charge +e is placed at point P and released from rest, find its speed when it is a very far from the origin.Explanation / Answer
a)
the potential is given by
V = k * q / r
at point P potential due to q1 is V1 and r1 is
V1 = 9 * 10^9 * 4.2 * 10^-6 / 2.16
V1 = 17500 V
due to q2
V2 = 9 * 10^9 * 4.2 * 10^-6 / 1.25
V2 = 30240 V
V3 = V2 = 30240 V
total potential
V = V1 + V2 + V3
V = 77980 V
b)
q * V = 1/2 * m * v^2
1.6 * 10^-19 * 77980 = 1/2 * 1.67 * 10^-27 * v^2
v = 38.6 * 10^5 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.