The following exercise is typical of many performed in transistor circuits. ln t
ID: 1523994 • Letter: T
Question
The following exercise is typical of many performed in transistor circuits. ln this example, 6 V is applied across a resistor and 5 m A of current is required to flow through the resistor. ln the following exercises, two resistors are connected in parallel. What is the total or equivalent resistance? What value of resistance must be used and what power will it dissipate? Compute the current In the 10 kOhm resistor and the output voltage if the resistor R_2 in Figure 1 is 10 kOhm 4.7 kOhm A parallel combination of a 1 kOhm resistor and a 4.7 kOhm resistor. In the circuit of Figure 1. What value is required for R_2 so that the output voltage is 4 Volts? What is the current in the 10 kOhm resistor? For the crcuit Figure 2, What is the net resistance of the first parallel resistor pair (12 kOhm In parallel with 4 kOhm)? Of the second parallel pair (10 kOhm in parallel with 5 kOhm)? What is the output voltage? What is the current in the 12 kOhm resistor?Explanation / Answer
12)
A) 1/Rr = 1/R1 + 1/R2
1/Rr = 1/1 + 1/1
Rr = 0.5 ohms
B) 1/Rr = 1/R1 + 1/R2
1/Rr = 1/1000 + 1/500
Rr = 333 ohms
C) 1/Rr = 1/R1 + 1/R2
1/Rr = 1/3600 + 1/1800
Rr = 1200 ohms
19)
use Ohm's law
V = I*R
==> R = V/I
= 6/(5*10^-3)
= 1200 ohms
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.