Chapter 02, Problem 044 A startled armadillo leaps upward, rising 0.504 m in the
ID: 1524028 • Letter: C
Question
Chapter 02, Problem 044 A startled armadillo leaps upward, rising 0.504 m in the first 0.204 (a) What is its initial speed as it leaves the ground? (b) what is its speed at the height of 0.504 m? (c) How much higher does go? useg m/s2. (a) Number Units (b) Number Units Units (c) Number click if you would like to show work for this question: open show Work Question Attemptsa o of 6 used SAVE FOR LATER SURAEITANSIVER Copyright D 2000-2017 by John Wiley Sons, Inc. or related companies. All rights reserved. All Rights Reserved. A Devision MacBook AirExplanation / Answer
a) we knows that S = ut +1/2at2
0.504=0.204 u - 0.5*9.8*0. 2042 ( a = the acceleration due to gravity which is -9.8 m/s^2 )
u = 3.47 m/s
b) we knows that v =u+at
= 3.47 -9.8*.204 = 1.47 m/s
c) For the final height, the v is zero,
therefore again using v=u- 9.8 t
or t = 3.47/9.8 = 0.354 s
putting the value of t in displacement equation
we get S = 3.47*0.354 - 0.5*9.8*0.3542
=0.614m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.