The initial velocity of a ball launched into free fall is: v i = 16.35 m/s and ?
ID: 1524085 • Letter: T
Question
The initial velocity of a ball launched into free fall is: vi = 16.35 m/s and ?i = 32°.
(c) Calculate the maximum height hmax of the ball.
(d) Calculate the horizontal distance R (range) of the ball.
Explanation / Answer
here,
vi = 16.35 m/s
theta = 32 degree
c)
let the maximum height of the ball be hmax
for vertical direction
v^2 - u^2 = 2 * hmax * g
16.35^2 = 2 * hmax * 9.8
hmax = 13.64 m
the maximum height is 13.64 m
d)
time of flight , t = 1.7682 s
the horizontal range of the ball , x = vi * cos(theta) * t
x = 16.35 * cos(32) * 1.7682 m
x = 24.5 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.