The initial velocity of the block in position A is 9 m/s. Knowing that the coeff
ID: 1856326 • Letter: T
Question
The initial velocity of the block in position A is 9 m/s. Knowing that the coefficient of kinetic friction between the block and the plane is mu k = 0.30, determine the time it takes for the block to reach B with zero velocity, if (a) theta = 0, (b) theta = 20 degree. The system shown is released from rest. Determine the time it takes for the velocity of A to reach 0.6 m/s. Neglect friction and the mass of the pulleys.Explanation / Answer
q.1 ... when theta =0 then v=u-at......t=u/a.................9/0.3*g=3.09 s.... sec.....when theta is 20. then force = mgsin20+0.3*mgcos20.... so a=gsin20+0.3*g*cos20......so t= 9/a=2.3735 s..........................................................................................................................................................................................................q>..................for mass 30 kg let a be a downward then acceleration of A will be a/2 upward........ applying the equation we get..... a of A=3.26m/s^2....... so t=v/a........0.6/3.26...0.18s....
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.