Two charges, Q1= 2.80 C, and Q2= 6.60 C are located at points (0,-3.50 cm ) and
ID: 1524610 • Letter: T
Question
Two charges, Q1= 2.80 C, and Q2= 6.60 C are located at points (0,-3.50 cm ) and (0,+3.50 cm), as shown in the figure.
1) What is the magnitude of the electric field at point P, located at (6.00 cm, 0), due to Q1 alone?
5.22×106 N/C You are correct. Previous Tries
2)What is the x-component of the total electric field at P?
1.51×107 N/C You are correct. Previous Tries
3)What is the y-component of the total electric field at P?
Incorrect. Tries 5/20 Previous Tries
4)What is the magnitude of the total electric field at P?
Tries 0/20
5)Now let Q2 = Q1 = 2.80 C. Note that the problem now has a symmetry that you should exploit in your solution. What is the magnitude of the total electric field at P?
Tries 0/20
6)Given the symmetric situation of the previous problem, what is the magnitude of the force on an electron placed at point P?
Explanation / Answer
2)
x-component of electric field = (k*Q1/(0.06^2 + 0.035^2))*cos(atan(3.5/6)) + (k*Q2/(0.06^2 + 0.035^2))*cos(atan(3.5/6))
= k*cos(atan(3.5/6))*(Q1+Q2)/(0.06^2 + 0.035^2)
= 9*10^9*cos(atan(3.5/6))*(2.8+6.6)*10^-6/(0.06^2 + 0.035^2)
= 1.51*10^7 N/C
3)
y-component = k*sin(atan(3.5/6))*(Q1-Q2)/(0.06^2 + 0.035^2)
= 9*10^9*sin(atan(3.5/6))*(2.8-6.6)*10^-6/(0.06^2 + 0.035^2)
= -3.57*10^6 N/C
4)
total electric field magnitude = sqrt(15.1^2 + 3.57^2)*10^-6
= 1.55*10^7 N/C
5)
total electric field magnitude = k*cos(atan(3.5/6))*(Q1+Q2)/(0.06^2 + 0.035^2)
= 9*10^9*cos(atan(3.5/6))*(2.8+2.8)*10^-6/(0.06^2 + 0.035^2)
= 9.02*10^6 N/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.