A container is filled with a gas at a temperature of 350 K such that its pressur
ID: 1524837 • Letter: A
Question
A container is filled with a gas at a temperature of 350 K such that its pressure is 2.35 times 10^5 Pa. If the average kinetic energy of a molecule in the gas is to be quadruped, by what factor must the rms speed decrease or increase? V_rms, f/V_rms, j = State whether the rms speed decreases or increases. decreases increases If the average kinetic energy of a molecule in the gas is to be halved, by what factor must the rms speed decrease or increase? vrms, f/v_rms, j = State whether the rms speed decreases or increases. decreases increasesExplanation / Answer
A)
the average kinetic energy is,
Kavg = 0.5mvrms,i2
given ,Kavg = 4Kavg, put in the above equation becomes as,
4Kavg = 0.5mvrms,f2
the ratio vrms,f/vrms,i is,
vrms,f/vrms,i = sqrt[4]
= 2,
increases
B)
given, Kavg = 0.5Kavg, then the ratio vrms,f/vrms,i is,
vrms,f/vrms,i = sqrt[0.5]
= 0.707,
decreases
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.