Can someone help me with intro to physics problem ============= Every cell n the
ID: 1525152 • Letter: C
Question
Can someone help me with intro to physics problem
=============
Every cell n the body has organelles called mitochondria that can generate a voltage difference between their interior and exterior. If the capacitance of a mitochondrion is 2.4 times 10^-11 F and the potential difference between the interior and exterior is 0.18 V, how much electrical energy does it store? Express your answer to two significant figures and include appropriate units. If a motiochondrion were to use all of its stored electrical energy to produce ATP molecules, and each ATP molecules requires 9.5 times 10^20 J, how many molecules could it produce? (In reality, ATP molecules are produced by the flow of protons caused by the proton motive force, and not by the direct conversion of electrical energy stored by the capacitance of mitochomdria.) Express your answer to two significant figures.Explanation / Answer
A)
E = 0.5*C*V^2
= 0.5*(2.4*10^-11)*(0.18)^2
=3.9*10^-13 J
Answer: 3.9*10^-13 J
B)
n = total energy / energy for each ATP molecules
= 3.9*10^-13 J / (9.5*10^-20)
= 4.1*10^6 ATP molecules
Answer: 4.1*10^6 ATP molecules
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.