Three charged marbles are glued to a nonconducting surface and are placed in the
ID: 1525291 • Letter: T
Question
Three charged marbles are glued to a nonconducting surface and are placed in the diagram as shown. The charges of each marble are q1 = 5.65 µC, q2 = 1.69 µC, and q3 = 1.53 µC. Marble q1 is a distance r1 = 3.00 cm to the left of the marble q2, while marble q3 is a distance r3 = 2.00 cm to the right of the marble q2, as shown. Calculate the magnitude of the electric field a distance r' = 1.00 cm to the left of the center marble.
Another marble is placed 1 cm to the left of the middle marble. If this new marble has a charge of 3.74 µC,calculate magnitude and direction of the force on it
magnitude?
direction?
observation point 92Explanation / Answer
a) The field at the observation point will be sun of individual fields of the charges.
E = E1 + E2 + E3
Field due to q1 is positive and for q3 as well but for q2 its negative.
E = k (q1/r1^2 - q2/r2^2 + q3/r3^2)
E = 9 x 10^9 x 10^-6 (5.65/0.02^2 - 1.69/0.01^2 + 1.53/0.03^2) = -9.68 x 10^6 N/C
Hence, E = 9.68 x 10^6 N/C
b) We know that,
F = qE
F = -3.74 x 10^-6 x 9.68 x 10^6 = -36.23 N
Hence, F = -36.23 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.