Three charged marbles are glued to a nonconducting surface and are placed in the
ID: 1526864 • Letter: T
Question
Three charged marbles are glued to a nonconducting surface and are placed in the diagram as shown. The charges of each marble are q1 = 6.90 µC, q2 = 1.48 µC, and q3 = 2.08 µC. Marble q1 is a distance r1 = 3.00 cm to the left of the marble q2, while marble q3 is a distance r3 = 2.00 cm to the right of the marble q2, as shown. Calculate the magnitude of the electric field a distance r' = 1.00 cm to the left of the center marble.
Another marble is placed 1 cm to the left of the middle marble. If this new marble has a charge of 3.51 µC, calculate magnitude and direction of the force on it.
observation point 92Explanation / Answer
E = kQ / d²
E =9e9N·m²/C² * [6.90/(0.02m)² - 1.48/(0.01m)² + 2.08/(0.03m)²] * 1e-6C
E=9e9N·m²/C² * ( 17250-14800+2311.11) * 1e-6C
E=4.285*107 N/C
Now for fourth marble:
F = q*E = 3.51e-6C * 4.285*107 N/C = 150.4N
and the direction is "to the right."
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.