Three charged marbles are glued to a nonconducting surface and are placed in the
ID: 1578540 • Letter: T
Question
Three charged marbles are glued to a nonconducting surface and are placed in the diagram as shown. The charges of each marble are 91 = 5.70 C, 92 = 1.86 c, and q3--1. 97 pC. Marble q1 is a distance r1 = 3.00 cm to the left of the marble 92, while marble q3 is a distance r3 = 2.00 cm to the right of the marble q2, as shown. Calculate the magnitude of the electric field a distance r, 1.00 cm to the left of the center, marble. N/C 71 92 43 observation point Another marble is placed 1 cm to the left of the middle marble. If this new marble has a charge of 3.73 HC, calculate magnitude and direction of the force on it. magnitude direction SelectExplanation / Answer
due to q1:
E1 = k q1 / (r1 - r')^2
E1 = ( 9x 10^9) (5.70 x 10^-6) / (0.03 - 0.01)^2
E1 = 128.25 x 10^6 N/C to the right
due to q2:
E2 = ( 9x 10^9) (1.86 x 10^-6) / (0.01)^2
E2 = 167.4 x 10^6 N/C to the left
due to q3:
E3 = ( 9x 10^9) (1.97 x 10^-6) / (0.03^2)
E3 = 19.7 x 10^6 N/C to the right
E = E1 - E2 + E3 = - 19.45 x 10^6 n/ C
Magnitdue = 19.45 x 10^6 N/C ....Ans
F = q E = (3.73 x 10^-6) (19.45x 10^6)
f = 72.5 N ......Ans
direction-> to the left Or along -ve x axis
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.