A hare and a tortoise compete in a race over a straight course 1.40 km long. The
ID: 1525535 • Letter: A
Question
A hare and a tortoise compete in a race over a straight course 1.40 km long. The tortoise crawls at a speed of 0.190 m/s toward the finish line. The hare runs at a speed of 8.40 m/s toward the finish line for 1.120 km and then stops to tease the slow-moving tortoise as the tortoise eventually passes by. The hare waits for a while after the tortoise passes and then runs toward the finish line again at 8.40 m/s. Both the hare and the tortoise cross the finish line at the exact same instant. Assume both animals, when moving, move steadily at their respective speeds.
(a) How far is the tortoise from the finish line when the hare resumes the race?
_____m
(b) For how long in time was the hare stationary?
_____s
Explanation / Answer
So the tortoise moves at a steady 0.19 m/s over a 1400 m course. That takes him 1400m/0.19m/s = 7368.42seconds.
If the hare ran without stopping, it would take him 1400/8.4 = 166.67 seconds.
The difference should be the time the hare stopped or 7368.42 - 166.67= 7201.75 seconds.
The hare runs at 8.4 m/s sec for 1.12 km, or 1120 m. That takes the hare 1120/8.4 = 133.33 seconds. The hare waits for 7201.75 seconds. That means that the hare has spent 133.33 + 7201.75 = 7335.08 seconds before he starts up again.
Since the tortoise streaks along at 0.19 m/s, he has traveled 0.19 m/s x 7335.08 sec = 1,393.66 m when the hare starts up. That means he is 1,400 - 1,393.66 = 6.34 m from the finish line when the hare starts up.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.