A concert loudspeaker suspended high off the ground emits 38 W of sound power. A
ID: 1525900 • Letter: A
Question
A concert loudspeaker suspended high off the ground emits 38 W of sound power. A small microphone with a 1.0 cm2 area is 40 m from the speaker.Part A What is the sound intensity at the position of the microphone?
Part B What is the sound intensity level at the position of the microphone?
A concert loudspeaker suspended high off the ground emits 38 W of sound power. A small microphone with a 1.0 cm2 area is 40 m from the speaker.
Part A What is the sound intensity at the position of the microphone?
Part B What is the sound intensity level at the position of the microphone?
A concert loudspeaker suspended high off the ground emits 38 W of sound power. A small microphone with a 1.0 cm2 area is 40 m from the speaker.
Part A What is the sound intensity at the position of the microphone? Part A What is the sound intensity at the position of the microphone?
Part B What is the sound intensity level at the position of the microphone? Part B What is the sound intensity level at the position of the microphone?
Explanation / Answer
a)
Intensity
I=P/4pir2=38/4pi*402
I=1.89*10-3 W/m2
b)
Sound intensity level in dB
B=10Log(I/Io)=10Log(1.89*10-3/10-12)
B=92.8 dB
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.