A baseball player hits a foul ball straight up into the air. It leaves the bat w
ID: 1525912 • Letter: A
Question
A baseball player hits a foul ball straight up into the air. It leaves the bat with a speed of 27.71 m/s. In the absence of air resistance, how fast will the ball be traveling when the catcher catches it? A stone is dropped from the top of a cliff. It hits the ground below after 3.55 s. How high is the cliff? A ballplayer catches a ball 1.21 s after throwing it vertically upward. With what speed did he throw it? A ballplayer catches a ball 1.74 s after throwing it vertically upward. What height did it reach? A helicopter is ascending vertically with a speed of 5.88 m/s. At a height of 135.99 m above the Earth, a package is dropped from a window. How much time does it take for the package to reach the ground?Explanation / Answer
(10. In the absence of the air resistance,
required speed of the ball = speed of the ball when it leaves the bat
= 27.71 m/s
(2). t= 3.55 s
We know from the relation S = ut +(1/2)gt 2
S = (1/2)gt 2 Since initial speed u = 0
= 0.5 x 9.8 x3.55 2
= 61.75 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.