A coil 4.35 cm radius, containing 580 turns, is placed in a uniform magnetic fie
ID: 1525969 • Letter: A
Question
A coil 4.35 cm radius, containing 580 turns, is placed in a uniform magnetic field that varies with time according to B = (1.20 times 10^-2 T/s)t + (3.05 times 10^-5 T/s^4)t^4. The coil is connected to a 640-ohm resistor, and its plane is perpendicular to the magnetic field. You can ignore the resistance of the coil. Find the magnitude of the induced emf in the coil as a function of time. epsilon = 1.32 times 10^-2 V + (1.34 times 10^-4 V/s^3)t^3 epsilon = 4.14 times 10^-2 V + (1.05 times 10^-4 V/s^3)t^3 epsilon = 4.14 times 10^-2 V + (4.21 times 10^-4 V/s^3)t^3 epsilon = 1.32 times 10^-2 V + (4.21 times 10^-4 V/s^3)t^3 What is the current in the resistor at time t_0 = 4.90 s? I = AExplanation / Answer
we know that
emf = -dflux/dt
and flux=B*area where area is fixed
so emf=(dB/dt)*area
So derivative of it will give= n*(1.20*10-2) + 4*(3.05*10-5)t3*pi*0.04352
where n=580 gives option C the right answer
By ohms law
Current=emf/ressitence here R=640 ohm
so at t=4.90 s
Current=(4.14*10-2+(4.21*10-4)*4.93)/640= 1.4208*10-4 amp
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.