A coil 4.00 cm in radius, containing 500 turns, is placed in a uniform magnetic
ID: 1685138 • Letter: A
Question
A coil 4.00 cm in radius, containing 500 turns, is placed in a uniform magnetic field that varies with time according to B= (0.0120 T/s)t + (3.00 x 10^(-5) T/s^4)t^4. The coil is connected to a 600 ? resistor and its plane is perpendicular to the magnetic field. You can ignore the resistance of the coila) Find the magnitude of the induced emf in the coil
b) What is the current in the resistor at time t = 5.00 s?
Explanation / Answer
A coil 4.00 cm in radius, containing 500 turns, is placed in a uniform magnetic field that varies with time according to B= (0.0120 T/s)t + (3.00 x 10^(-5) T/s^4)t^4. The coil is connected to a 600 ? resistor and its plane is perpendicular to the magnetic field. You can ignore the resistance of the coil a) Find the magnitude of the induced emf in the coil Emf = N A dB/dt = 500 * 3.14 * 0.04 * 0.04 * d[(0.0120 T/s)t + (3.00 x 10^(-5) T/s^4)t^4]/ dt = 2.512 * [ (0.012T) + (12 x 10^-5 T/s^3)t^3] b) What is the current in the resistor at time t = 5.00 s? Emf = I R ==> I = Emf / R =2.512 * [ (0.012T) + (12 x 10^-5 T/s^3)t^3] / 600 At t = 5.00 s we have I = 0.11304 x 10^-3 A = 0.11304 mA
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.