The figure shows an electron passing between two charged metal plates that creat
ID: 1526006 • Letter: T
Question
The figure shows an electron passing between two charged metal plates that create a 98 N/C vertical electric field perpendicular to the electron's original horizontal velocity. (These can be used to change the electron's direction, such as in an oscilloscope.) The initial speed of the electron is 2.6 times 10^6 m/s, and the horizontal distance it travels in the uniform field is 3.2 cm. What is its vertical deflection in m? What is the vertical component of its final velocity in m/s? At what angle does it exit in degrees? Neglect any edge effects.Explanation / Answer
Calculate Vertical Deflection -
So Here Given its velocity of 2.6*10^6 m/s and the distance of 3.2 cm (0.32 m)
So we can quickly determine "t," the time of travel
t = 0.32 / 2.6*10^6 = 1.230* 10-7 sec
Now Newton's second law = F= ma
a = F/m = E*e/m = (98 N/C) * (1.6*10^-19 C) / (9.11 * 10^-31 kg) =
a = 1.721 * 10^13 m/s/s
Now v (vertical)= a*t = 1.721 * 10^13 m/s/s * 1.230* 10-7 sec =
v (vertical) = 2.11 * 10^6 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.