A potential difference of 84 mV exists between the inner and outer surfaces of a
ID: 1526047 • Letter: A
Question
A potential difference of 84 mV exists between the inner and outer surfaces of a cell membrane. The inner surface is negative relative to the outer surface. How much work is required to eject a positive sodium ion (Nat) from the interior of the cell? Need Help? L watch It Talk to a Tutor My Notes Ask Your Teacher 2. -12.5 points SerCP9 16.P007.MI.FB oppositely charged parallel plates are separated by 4.13 mm. A potential difference of 600 V exists between the plates. (a) What is the magnitude of the electric field between the plates? N/C (b) What is the magnitude of the force on an electron between the plates? N (c) How much work must be done on the electron to move it to the negative plate if it is initially positioned 2.30 mm from the positive plate?Explanation / Answer
1 ans
Given that
potential difference V=84 mV
charge q=1.6*10^-19 C
step;2
now we find the work done on positive charge on sodium atom
the work done W=84*10^-3*1.6*10^-19=134.4*10^-22 J
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2 ans
Given that
distance d=4.13mm
potential difference V=600 v
now we find the electric field b/w the plates
the electric field E=V/d=600/4.13*10^-3=1.453*10^5 N/c
now we find the force on the elecron beam
force F=Eq=1.453*10^5*1.6*10^-19=2.3*10^14 N
now we find the work done
work done W=2.3*10^-14*2.3*10^-3=5.3*10^-17 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.