A potential difference of 9.0 Volts is maintained a 300 omega resistor. The tota
ID: 1561127 • Letter: A
Question
A potential difference of 9.0 Volts is maintained a 300 omega resistor. The total net charge passing through the resistor in 30.0s is: A. 0.03 C B. 0.90 C C.. 9.0 C D. 30 C E. 270 C You are to design a 4.0 mu F parallel plate capacitor using a polystyrene dielectric (mu = 2.56, dielectric strength = 24 times 10^6 V/m). Suppose the capacitor must be able breakdown. The minimum allowable plate separation is A) 4.17 times 10^-8 m B) 1.07 times 10^-7 C) 1.56 times 10^-6m D) 4.17 times 10^-5 m E) 2.56 times 10^-3 m Two parallel plate capacitors with the same plate area but different capacitance are connected in parallel to a battery. Both capacitors are filled with air. The quantity that is the same for both capacitors when they are fully charged is: A) the potential difference across the plates B) the energy density between the plates C) the electric field between the plates D) the charge on the positive plates E) the plate separationExplanation / Answer
6)
potential, V=9 v
resistance, R=300 ohms
time, t=30 sec
use,
V=i*R
V=(q/t)*R
9=(q/30)*300
===> q=0.9 C option B is correct
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.