A disk of radius 15.0 cm has a total charge 4.40 106 C distributed uniformly all
ID: 1526206 • Letter: A
Question
A disk of radius 15.0 cm has a total charge 4.40 106 C distributed uniformly all over the disk.
(a) Using the exact equation, what is the electric field 1 mm from the center of the disk? (Enter the magnitude. Enter your answer to at least three significant figures.)
(b) Using the same exact equation, find the electric field 3 mm from the center of the disk. (Enter the magnitude. Enter your answer to at least three significant figures.)
(c) What is the percent difference between these two numbers?
Explanation / Answer
(a)
electric field 1 mm from the center of the disk is
E = [(Q/A) / 2*e0]*[1- z/R]
Q/A = 4.4*10^(-6) / pi*(0.15)^2 = 62.27*10^(-6)
E = [62.27*10^(-6) / 2*8.85*10^(-12)]*[1 - 0.001/0.15]
E = 3.49*10^6 N/C
(b)
E = [62.27*10^(-6) / 2*8.85*10^(-12)]*[1 - 0.003/0.15]
E = 3.44*10^6 N/C
(c)
percent difference = (difference / average)*100
difference = (3.49 - 3.44)*10^6 = 0.05*10^6
average = 3.46*10^6
percent difference = (0.05*10^6 / 3.46*10^6)*100
percent difference = 1.44 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.