A number 14 copper wire has a diameter of 1.628 mm. Calculate the resistance of
ID: 1526793 • Letter: A
Question
A number 14 copper wire has a diameter of 1.628 mm. Calculate the resistance of a 37.0 m long piece of such wire. (Use 1.72 times 10^8 Ohm m for the resistivity of copper.) For safety, the National Electrical Code limits the allowable amount of current which such a wire may carry. When used in indoor wiring, the limit is 15.0 A for rubber insulated wire of that size. How much power would be dissipated in the wire of the above problem when carrying the maximum allowable current? What would be the voltage between the ends of the wire in the above problem? What is the current density in the wire when it is carrying the maximum allowable current? (Current density is the current in the wire divided by the cross sectional area of the wire.) What is the drift velocity of the electrons when the wire is carrying the maximum allowable current? (The density of electrons in Copper is 8.47 times 10^28 m^-3.)Explanation / Answer
1) use,
R = rho*L/A
= rho*L/(pi*d^2/4)
= 1.72*10^-8*37/(pi*0.001628^2/4)
= 0.306 ohms
2) Power dissipated, P = I^2*R
= 15^2*0.306
= 68.9 Watts
3) V = I*R
= 15*0.306
= 4.59 volts
4) currrent density, J = I/A
= I/(pi*d^2/4)
= 15/(pi*0.001628^2/4)
= 7.21*10^6 A/m^2
5) drift velocity, dv = J/(n*q)
= 7.21*10^6/(8.47*10^28*1.6*10^-19)
= 5.32*10^-4 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.