Lightning As a crude model for lightning, consider the ground to be one plate of
ID: 1526823 • Letter: L
Question
Lightning As a crude model for lightning, consider the ground to be one plate of a parallel-plate capacitor and a cloud at an altitude of 600 m to be the other plate. Assume the surface area of the cloud to be the same as the area of a square that is 0.80 km on a side. (Dielectric strength of air is 3.0×106V/m )
What is the capacitance of this capacitor?
Express your answer using two significant figures.
How much charge can the cloud hold before the dielectric strength of the air is exceeded and a spark (lightning) results?
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
a)
capacitance , C = epsilon * A /d
C = 8.854 *10^-12 * (0.80*1000)^2/(600)
C = 9.444 *10^-9 F
the capacitance is 9. 444*10^-9 F
b)
maximum potential = 3*10^6*600
charge = maximum potential * C
charge = 3 *10^6 *600 * 9.444 *10^-9
charge = 16.99 C
the maximum charge on the cloud is 16.99 C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.