Lightning As a crude model for lightning, consider the ground to be one plate of
ID: 1652098 • Letter: L
Question
Lightning As a crude model for lightning, consider the ground to be one plate of a parallel-plate capacitor and a cloud at an altitude of 470 m to be the other plate. Assume the surface area of the cloud to be the same as the area of a square that is 0.30 km on a side. (Dielectric strength of air is 3.0×106V/m) You may want to review ( pages 712 - 718) .
What is the capacitance of this capacitor?
How much charge can the cloud hold before the dielectric strength of the air is exceeded and a spark (lightning) results?
Explanation / Answer
Given that
distance d=470 m
length L=0.3 km=300 m
now we find the capacitance of this capacitor
C=ea/d=8.85*10^-12*3.14*300^2/470=5.3nF
now we find the charge
charge q=E*d*C=3*10^6*470*5.3*10^-9=7.5 C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.