A jet fighter plane is launched from a catapult on an aircraft carrier. It reach
ID: 1527443 • Letter: A
Question
A jet fighter plane is launched from a catapult on an aircraft carrier. It reaches a speed of 42 m/s at the end of the catapult, and this requires 2 s. Assuming the acceleration is constant, what is the length of the catapult? 16 m 42 m 84 m 24 m 66 m An eagle is flying due east at 8.9 m/s carrying a gopher's in its talons. The gopher manages to break free at a height of 12 m. What is the magnitude of the gopher's velocity as it reaches the ground? 22 m/s 18 m/s 11 m/s 8.9 m/s A cannonball at ground level is aimed 30.0 degree above the horizontal and is fired with an initial speed of 125 m/s. How far away from the cannon will the cannonball hit the ground? 125 m 138 m 695 m 1380 mExplanation / Answer
18) vf = vi + a t
42 = 0 + a(2)
a = 21 m/s^2
and d = u t + a t^2 /2
L = 0 + (21 x 2^2 / 2 ) = 42 m
Ans(B)
19) In horizontal, no acceleration hecne velocity will remain constant.
vx = 8.9 m/s
IN vertical,
vf^2 - vi^2 = 2 a d
vy^2 - 0 = 2 x -9.8 x -12
vy = 15.34 m/s
Speed = sqrt( vx^2 + vy^2) = 17.73 m/s
Ans(B)
20) R= v0^2 sin(2 theta) / g
= (125^2) sin(60) / 9.8
= 1380.8 m
Ans(D)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.