The figure (Figure 1) shows a thin rod of length L with total charge Q . A) Find
ID: 1527610 • Letter: T
Question
The figure (Figure 1) shows a thin rod of length L with total charge Q.
A) Find an expression for the electric field strength on the axis of the rod at distance r from the center.
Express your answer in terms of the variables L, Q, r, and appropriate constants.
B)
Evaluate E at r = 3.1 cm if L = 5.0 cm and Q = 3.8 nC .
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Charge Q is uniformly distributed along a thin, flexible rod of length L. The rod is then bent into the semicircle shown in the figure (Figure 2) .
C) valuate the field strength if L = 11 cm and Q = 24 nC .
Express your answer with the appropriate units.
dExplanation / Answer
part a:
consider a small segment dx on the linear charge at a distance of x from P.
x will vary from r-(L/2) to r+(L/2)
charge on this small segment=dq=(Q/L)*dx
electric field due to this charge dq=k*dq/x^2
where k=coloumb;s constant
dE=k*(Q/L)*dx/x^2
integrating to find total electric field,
E=-k*(Q/L)/x
using the limits from x=r-0.5*L to x=r+0.5*L
E=k*(Q/L)*((1/(r-0.5*L))-(1/(r+0.5*L)))
part b:
using the given values,
E=9*10^9*3.8*10^(-9)*(1/0.05)*((1/0.006)-(1/0.056))
=101785.714 N/C
part c:
linear charge density=Q/L
radius of the semicircle=r=L/(pi)
due to symmetry , the y component of electric field due to small segment on 2nd quadrant will cancel out small segment in 3rd quadrant
so total field will be along +ve x axis.
we can compute field for one quadrant only and then multiply by 2 to get total electric field strength.
consider a small segment of length r*d(theta)
where theta is the angle made with -ve x axis.
theta varies from 0 degree to 90 degree.
charge on this segment=dq=r*d(theta)*Q/L
=(Q/pi)*d(theta)
electric field at the center =k*dq/r^2
its component along x axis=k*dq*cos(theta)/r^2
=k*(Q/pi)*cos(theta)*d(theta)/r^2
integration of cos(theta)*d(theta)=sin(theta)
integrating with limits from theta=0 to theta=90 degrees
we get electric field due to 2nd quadrant =k*(Q/pi)/r^2
=k*Q/(pi*r^2)
=k*Q/(pi*L^2/pi^2)
=pi*k*Q/L^2
so total field due to the entire semicircle=2*pi*k*Q/L^2
using the values, we get electric field strength
=2*pi*9*10^9*24*10^(-9)/0.11^2=112162.646 N/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.