Example 11-9 depicts the following scenario. A cat walks along a plank with mass
ID: 1527615 • Letter: E
Question
Example 11-9 depicts the following scenario. A cat walks along a plank with mass M = 5.00 kg. The plank is supported by two sawhorses. The center of mass of the plank is a distance d_1 = 0.850 m to the left of sawhorse B. When the cat is a distance d_2 =1.11 m to the right of sawhorse B, the plank just begins to tip. Now we will consider a slightly different scenario related to Example 11-9. Part A If the cat has a mass of 3.9 kg, how far to the right of sawhorse B can it walk before the plank begins to tip?Explanation / Answer
the plank will tip when torque by the weight of the cat about B
is greater than torque by the weight of the plank.
so at the given scenario, both the torque values are equal.
then m*g*d2=M*g*d1
given m=3.9 kg
M=5 kg
d1=0.85 m
we need to find d2.
d2=M*d1/m=1.08974 m
in 2 significant figures, answer will be 1.1 m.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.