The electric field at a radial distance of 49.6 cm from the thin charged wire sh
ID: 1527986 • Letter: T
Question
The electric field at a radial distance of 49.6 cm from the thin charged wire shown in the figure has a magnitude of 3.60×104 N/C . (Figure 1)
Part A
What is the magnitude of the charge per length on this wire?
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
At what distance from the wire is the magnitude of the electric field equal to 12( 3.60×104 N/C )?
The electric field at a radial distance of 49.6 cm from the thin charged wire shown in the figure has a magnitude of 3.60×104 N/C . (Figure 1)
Part A
What is the magnitude of the charge per length on this wire?
= C/mSubmitMy AnswersGive Up
Part B
At what distance from the wire is the magnitude of the electric field equal to 12( 3.60×104 N/C )?
Explanation / Answer
here,
r1 = 0.496 m
magnitude of electric feild , E1 = 3.6 * 10^4 N/C
A)
let the magnitude of charge per unit length be lamda
E1 = lamda /( 2 * pi * r * e0)
3.6 * 10^4 = lamda /( 2 * pi * 0.496 * 8.85 * 10^-12)
lamda = 9.92 * 10^-7 C/m
B)
let the distance be r2
E2 = lamda /( 2 * pi * r2 * e0)
3.6*12 * 10^4 = 9.92 * 10^-7 /( 2 * pi * r2 * 8.85 * 10^-12)
r2 = 4.13 * 10^-2 m
the distance is 4.13 * 10^-2 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.