charge of 28.0 nC is placed in a uniform electric field that is directed vertica
ID: 1528415 • Letter: C
Question
charge of 28.0 nC is placed in a uniform electric field that is directed vertically upward and has a magnitude of 4.30×104 V/m .
Part A
What work is done by the electric force when the charge moves a distance of 0.490 m to the right?
0
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part B
What work is done by the electric force when the charge moves a distance of 0.720 m upward?
charge of 28.0 nC is placed in a uniform electric field that is directed vertically upward and has a magnitude of 4.30×104 V/m .
Part A
What work is done by the electric force when the charge moves a distance of 0.490 m to the right?
W =0
JSubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part B
What work is done by the electric force when the charge moves a distance of 0.720 m upward?
Explanation / Answer
1) here angle between displacement and force is = 90º because force is upward and displacement is to the right .
So, electrostatic Force, F= q E = 28X10^-9 x 4.30×10^4
= 1.204x10^-3 N
So workdone, W = Fd cos90º = 0 joule
2) here = 0º
So workdone, W = Fd cos0º = 1.204x10^-3 x 0.72 joule
=8.67x10^-4 joule
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.