What is the magnitude of q soot (in units of C) so that the electric force exert
ID: 1528710 • Letter: W
Question
What is the magnitude of qsoot (in units of C) so that the electric force exerted on the particle is equal to its weight = mg ?.
Use: g = 10 m/s2, and k = 9E9 N m2/C2.
How many electrons must be added to the soot particle ?
Using Coulomb's Law to clean the Air Modern smokestacks use devices called scrubbers to remove large amount of pollution in the form of small particles (soot). qcollector Soot Scrubbers use a two steps process: electrons are first added to the soot particle, and an electric force then pulls the particle out of the smoke stream. Collector Soot particles Consider a soot particle of mass m 1 picograms (1e-12 kg), soot- moving which corresponds to a diameter of a few micrometers. Some upward number of electrons have been added to give the particle a total charge qsoot. Suppose the collector has a total charge qcollector 1.65e-06 C. If the separation between the collector and the soot particle is r- 0.2 m GroundExplanation / Answer
Fe = Fg
k*qs*qc/r^2 = mg
qs = mg*r^2/(k*qc)
Using the given values:
qs = 1*10^-12*9.81*0.2^2/(9*10^9*1.65*10^-6)
qs = 2.64*10^-17 C
B.
no. of electrons added to soot particle will be
qs = ns*e
ns = qs/e
ns = 2.64*10^-17/(1.6*10^-19) = 165 electrons
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.