A car slows down from a speed of 27.0 m/s to a speed of 14.0 m/s over a distance
ID: 1528745 • Letter: A
Question
A car slows down from a speed of 27.0 m/s to a speed of 14.0 m/s over a distance of 370 m. (A) how long does this take, assuming constant acceleration? (B) what is the value of this acceleration? (Take the direction of the car is going to be the positive direction. Indicate the direction with the sign of your answer.) A car slows down from a speed of 27.0 m/s to a speed of 14.0 m/s over a distance of 370 m. (A) how long does this take, assuming constant acceleration? (B) what is the value of this acceleration? (Take the direction of the car is going to be the positive direction. Indicate the direction with the sign of your answer.) (A) how long does this take, assuming constant acceleration? (B) what is the value of this acceleration? (Take the direction of the car is going to be the positive direction. Indicate the direction with the sign of your answer.)Explanation / Answer
A)
Vi = initial speed = 27 m/s
Vf = final velocity = 14 m/s
d = distance travelled = 370 m
a = acceleration
using the equation
Vf2 = Vi2 + 2 a d
(14)2 = (27)2 + 2 a (370)
a = - 0.72 m/s2
t = time taken
using the equation
Vf = Vi + a t
14 = 27 + (- 0.72) t
t = 18.1 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.