Two thin plastic spherical shells (shown in cross section in the figure below) a
ID: 1528824 • Letter: T
Question
Two thin plastic spherical shells (shown in cross section in the figure below) are uniformly charged. The center of the larger sphere is a (0, 0); it has a radius of 12 cm and a uniform positive charge of +2 times 10^-9 c. The center of the smaller sphere is at (20 cm, 0); it has a radius of 3 cm and a uniform negative charge of -3 times 10^-9 C What are the components E_A, x and E_A, y of the electric field E at location A (6 cm to the right of the center of the large sphere)? Neglect the small contribution of the polarized molecules in the plastic, because the shells are very thin and don't contain much matter. (Indicate the direction with the sign of your answer.) What are the components E_B, x and E_B, y of the electric field at location B (15 cm above the center of the small sphere)? Neglect the small contribution of the polarized molecules in the plastic, because the shells are very thin and don't contain much matter. Indicate the direction with the sign of your answer.) What are the components F_x and F_y of the force on an electron placed at location B? (Indicate the direction with the sign of your answer.)Explanation / Answer
let
charge on small sphere is q1=-3*10^-9 C
charge on big sphere is q2=2*10^-9 C
a)
at point A, electric field due to spherical sphere is zero
E=0
b)
electric field due to small sphere is, E1=k*q1/r^2
E1=9*10^9*-3*10^-9/(0.15)^2
E1=-1200 N/C
and
electric field due to large sphere is, E2=k*q2/r^2
E2=9*10^9*2*10^-9/(0.20^2+0.15^2)
E2=288N/C
Enet=E1+E2
=-1200+288
=-912N/C
c)
force on electron is,
F=q*E
=1.6*10^-19*-912
=-1.4592*10^-16 N
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.