Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Treat a Blue-ray disk as a particle on a ring. Assume the mass of the disk with

ID: 1528901 • Letter: T

Question

Treat a Blue-ray disk as a particle on a ring. Assume the mass of the disk with a diameter of 120 mm is 15.0 grams. The moment of inertia of a solid disk of uniform mass m and radius r is I = 1/2mr^2. The classical angular momentum is given by L = ho. where is the angular velocity in rad/s. Calculate the angular momentum quantum number for a Blue-ray disk spinning at 400 rpm. At what angular velocity would the disk spin if it resided in the m/= 36 state of the particle on a ring? What time in years would be required to make a complete revolution?

Explanation / Answer

r = radius = diameter/2 = 120/2 = 60 mm = 0.06 m

m = mass = 0.015 kg

moment of inertia is given as

I = (0.5) m r2

I = (0.5) (0.015) (0.06)2

I = 0.000027 kgm2

w = 400 rpm = 400 (2pi/60) = 41.87 rad/s

angular momentum is given as

L = I w

L = (0.000027) (41.87)

L = 0.00113 kgm/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote