Four capacitors are arranged in the circuit shown in the figure. The capacitors
ID: 1529235 • Letter: F
Question
Four capacitors are arranged in the circuit shown in the figure. The capacitors have the values C1 = 30.5 F, C2 = 45.5 F, C3 = 50.5 F, C4 = 40.5 F, and the power supply is at voltage V = 34.5 V. What is the equivalent capacitance of the circuit?
Four capacitors are arranged in the circuit shown in the figure. The capacitors have the values C1 30.5 UF, C2 -45.5 UF, C3 50.5 yF C4 40.5 UF, and the power supply is at voltage V 34.5 V. What is the equivalent capacitance of the circuit? Number What is the charge on capacitor C2? Number What is the potential difference across capacitor C3 Number What is the potential energy stored in capacitor C4? NumberExplanation / Answer
C3 and C4 are connected in parallel.
equivalent capacitance=C3+C4=91 uF
it is in series with C1 and C2.
if equivalent capacitance is C,
then 1/C=(1/C1)+(1/C2)+(1/91)
==>1/C=(1/30.5)+(1/45.5)+(1/91)=0.065754
==>C=15.2082 uF
so equivalent capacitance is 15.2082 uF
part B:
net charge on equivalent capacitance=voltage*capacitance
=524.683 uC
as charge on capacitors connected in series is equal,
charge on C1=charge on C2=524.683 uC
part C:
from part B,
charge on parallel combination of C3 and C4 (i.e. 91 uF) is 524.683 uC
voltage across parallel combination=charge/capacitance
=5.7657 volts
so voltage across C3=5.7657 volts
part D:
voltage across C4=voltage across C3=5.7657 volts
then potential energy stored in C4=0.5*C4*voltage^2
=0.5*40.5*10^(-6)*5.7657^2=6.7317*10^(-4) J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.